wtorek, 30 listopada, 2021

5 sposobów, jak przygotować się do studiów prawniczych

Przeczytaj koniecznie

Jeśli zdawałeś/zdawałaś lub w niedalekiej przyszłości zdajesz maturę i rozważasz wybór studiów prawniczych, powinieneś/powinnaś wiedzieć o kilku rzeczach, które mogą okazać się pomocne podczas tych studiów. Poniżej przedstawiamy pięć sposobów, które pomogą Ci lepiej przygotować się do studiów prawniczych. 

Powtórzenie zagadnień z WOSu i historii

Studia prawnicze nie mają wiele wspólnego z przedmiotami, których uczyłeś/uczyłaś się w liceum, a zarówno studenci z maturą rozszerzoną z historii jak i Ci, którzy zdawali matematykę, mogą świetnie radzić sobie na tych studiach. Całość wiedzy potrzebnej do zaliczenia poszczególnych przedmiotów zdobędziesz podczas zajęć oraz z rekomendowanej literatury.

Jednak znajomość WOSu i historii przydaje się podczas pierwszych lat studiów, kiedy w programie przewidziane są przedmioty takie jak historia państwa i prawa, prawo rzymskie czy prawo konstytucyjne.  Dzięki powtórzeniu zagadnień omawianych w liceum łatwiej będzie Ci przyswoić sobie takie zagadnienia jak proces legislacyjny czy sposób funkcjonowania sądów i trybunałów omawiane na prawie konstytucyjnym oraz tło historyczne powstania Konstytucji RP, omawiane na historii państwa i prawa.

Plan systematycznej nauki w semestrze

Każdy semestr studiów prawniczych kończy się oczywiście sesją egzaminacyjną, podczas której przez ok. 2 tygodnie studenci zdają egzaminy z przedmiotów, których uczyli się w danym semestrze. Na studiach prawniczych egzamin z danego przedmiotu jest jednocześnie formą zaliczenia wykładu – zdarza się jednak, że zamiast egzaminu, zaliczenie wykładu odbywa się w czasie ostatniego wykładu. Poza tym, aby zostać dopuszczonym do egzaminu z danego przedmiotu należy zdać ćwiczenia – z tego powodu zaliczenia ćwiczeń rozpoczynają się na około miesiąc przed sesją egzaminacyjną.

Często zagadnienia do opanowania przed kolokwium czy egzaminem nie są trudne – jednak wymagają poświęcenia określonej ilości czasu. Jak możesz już się domyślić, w każdym semestrze ostatnie dwa miesiące to znaczne obciążenie dla każdego studenta, który nie uczy się na bieżąco. Z tego powodu warto zaplanować sobie naukę z wyprzedzeniem i rozpocząć od pierwszego miesiąca w semestrze. W ten sposób możesz oszczędzić sobie wielu nieprzespanych nocy pod koniec semestru i masz szansę na najwyższe wyniki.

Dodatkowe środki finansowe na zakup podręczników

Podczas studiów prawniczych przeczytasz wiele podręczników do nauki prawa, orzeczeń sądowych oraz komentarzy do treści aktów prawych. Wiele z nich możesz znaleźć w prawniczych bazach danych, takich jak Lex czy Legalis, do których dostęp prawdopodobnie otrzymasz od swojej uczelni. Warto skorzystać również z biblioteki uniwersyteckiej lub wydziałowej – zwłaszcza podczas pierwszych lat studiów, studenci mogą uczyć się z podręczników sprzed kilku lat.

Jednak prawo nieustannie się zmienia i z tego względu profesorowie preferują często, aby ich studenci korzystali z konkretnych podręczników – pod redakcją danego profesora oraz z najświeższego wydania – których nie można znaleźć w bazach ani w bibliotece. Wówczas studenci muszą samodzielnie zakupić te podręczniki – najczęściej ceny podręczników prawniczych oscylują pomiędzy 60-150 zł. W związku z tym, warto przeznaczyć sobie dodatkowe środki na zakup podręczników i innych materiałów na początku każdego semestru.

Dodatkowy czas w tygodniu na przygotowanie do zajęć

Jeśli w czasie studiów prawniczych planujesz pracę dorywczą lub dodatkowe studia na innym kierunku, pamiętaj, żeby zarezerwować sobie dodatkowy czas w tygodniu na naukę i przygotowanie do zajęć, poza godzinami, które są rozpisane w planie. Studia prawnicze to nie tylko cotygodniowe ćwiczenia i wykłady, ale także wiele godzin pracy własnej studenta w semestrze.

Studia prawnicze mają to do siebie, że w każdym semestrze w programie studiów studenci realizują jedynie kilka przedmiotów, jednak w przypadku większości z nich wymaga się od studentów przygotowania do zajęć, tj. zapoznania się z przesłanymi materiałami lub sprawdza się bieżącą naukę do kolokwium i egzaminu.

Udział w YLS

Jeśli jeszcze nie wiesz czego spodziewać się na studiach prawniczych i chciałbyś/chciałabyś się do nich dobrze przygotować, możesz również wziąć udział w organizowanym przez Stowarzyszenie Business&Law cyklu merytorycznych wykładów online w formie szkoły wakacyjnej, pt. Youth Law School (youthlaw.co).

W ramach cyklu otrzymasz dostęp do 60 godzin zajęć online, podczas których poznasz podstawy przedmiotów i gałęzi prawa poruszanych na studiach prawniczych. Są to: wstęp do prawa, prawo konstytucyjne, prawo cywilne, prawo administracyjne, prawo karne, prawo międzynarodowe i europejskie oraz prawo handlowe. Zajęcia wykładane będą na żywo przez profesorów, doktorów prawa, a także adwokatów oraz radców prawnych. Po pomyślnym ukończeniu kursu otrzymasz certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności.

Youth Law School startuje 4 września, dlatego to już ostatnie dni, aby zapisać. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś skorzystaj ze specjalnej zniżki. Po prostu użyj kodu promocyjnego: YLS100AR podczas zapisywania się na stronie: youthlaw.co

Życzymy powodzenia w rekrutacji i na studiach!

Autorka: Klaudia Sałdan

- Advertisement -

Więcej artykułów

Zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze artykuły