środa, 26 stycznia, 2022

Czy inwestycja w e-sport jest opłacalna i jak na nim zarobić?

Przeczytaj koniecznie

Życie w XXI wieku zapewnia nam ogromną liczbę opcji inwestycyjnych. Problemem więc nie jest ilość, a skuteczność obranej przez nas drogi inwestycyjnej. Bezpiecznie jest lokować nasze środki w akcjach dużych korporacji o ustabilizowanej pozycji,  lecz jest to inwestowanie mało ryzykowne – a więc przynoszące z reguły niewielkie zyski.  Co zatem uczynić, aby odnieść rzeczywiście znaczący sukces inwestycyjny?

Odpowiedzią na to pytanie są młode, rozwijające się jeszcze branże, które potrafią nam zaoferować o wiele więcej niż moglibyśmy się po nich spodziewać. Przykładem takiej branży jest stosunkowo młoda jeszcze dziedzina e-sportu, która z każdym kolejnym rokiem odnotowuje nawet kilkudziesięcioprocentowe przyrosty.

E-sport, czyli jak porwać tłumy
Dla wielu z nas jeszcze kilkanaście lat temu nie przeszłoby przez myśl, iż doczekamy się czasów gdy w świecie międzynarodowego sportu zwykłe “granie na komputerze” doczeka się takiego samego uznania i poszanowania jak dyscypliny olimpijskie. Jednak e-sport to nie jest tylko zwykłe “granie na komputerze”. E-sport to inaczej forma rywalizacji, gdzie przedmiotem zawodników są gry komputerowe. Taka forma sportu poczęła się rozwijać od około 2000 roku, jednakże była ona traktowana czysto rozrywkowo, udział w niej brali amatorzy i miłośnicy gier komputerowych. Dopiero w następnych latach zainteresowanie tym tematem urosło w końcu do takiego stopnia, że rząd USA w 2013 roku uznał profesjonalnych graczy (chodzi przede wszystkim o grę League Of Legends) za oficjalnych sportowców.

Jedna z najbogatszych i opłacalnych branż 

Można to śmiało powiedzieć, że na chwilę obecną branża e-sportu stanowi jedną z najbogatszych i najbardziej rozwiniętych dziedzin jakie tylko istnieją. Jak więc się do niej zabrać, aby zacząć zarabiać? Na e-sporcie można zarobić na wiele różnych sposobów. Pierwszą, podstawową metodą zarobku jest zostanie profesjonalnym e-sportowcem. Zarobki w takiej pracy oscylują bardzo wysoko, szczególnie jeśli chodzi o zawodników na najwyższych, międzynarodowych poziomach. Nie będzie nawet przesadą jeśli się powie, że zawodnicy czołowych drużyn e-sportowych na świecie odnotowują zarobki podobne do tych zawodowych piłkarzy grających przykładowo w Lidze Mistrzów (profesjonalny polski gracz CS:GO “NEO” Kubski zarobił już ponad 660 tysięcy dolarów). Jednakże, nie każdy z nas ma predyspozycje do bycia zawodowym e-sportowcem. Pozostaje nam wtedy rozważenie kupowania akcji drużyn e-sportowych (np. Fnatic, G2, TSM itd…), które są akcjami o bardzo dużej wartości, a więc i możliwym bardzo dużym zysku. Jeśli jest się bezpośrednio związanym z branżą e-sportu warto również rozważyć pracę influencera, czyli osoby, która promuje e-sport, a w zamian jest sponsorowana przez największe marki (przykład polskiego zawodowego gracza PashaBiceps). Oczywiście dużo młodych osób obecnie obiera taką ścieżkę kariery zawodowej, konkurencja  jest coraz większa, a droga na szczyt coraz trudniejsza. Nie wszystkim drużynom i organizacjom e-sportowym uda się osiągnąć sukces, toteż powinniśmy być ostrożni w naszych inwestycjach w poszczególne drużyny.   

Liczby nie kłamią

Obecnie obserwujemy ciągle powiększającą się liczbę zawodników, drużyn, firm i organizacji, które również wkraczają tym samym na giełdę. Największe zyski są generowane przez podmioty odnoszące sukcesy na arenach międzynarodowych. Nagrody z takich wydarzeń opiewają na miliony, są często większe niż nagrody przyznawane zwyczajnym sportowcom. Szacowania wskazują jasno, że bariera pół miliarda widzów e-sportu została już przekroczona, kiedy to w roku 2016 liczba miłośników na świecie wyniosła 256 milionów, w Polsce natomiast było ich ponad 541 tysięcy. Liczba osób zainteresowanych tym tematem ciągle wzrasta, są to przede wszystkim ludzie młodzi od około 15-35 roku życia. Spowodowane jest to tym, że dla nowych pokoleń e-sport jest zupełnie naturalną rzeczą, obecną w ich życiu i mająca na nie spory impakt.

Gra warta świeczki

Widzimy więc, że e-sport jest jak najbardziej branżą, w której możemy odnieść wielki sukces finansowy. Fakt, że jest to dalej rozwijająca się dziedzina, dodaje nam jeszcze więcej możliwości i pomysłów na wkroczenie na scenę e-sportową. Nie zapominajmy, że e-sport to rozrywka dla ludzi w każdym wieku, więc możemy mieć pewność ciągłej, wzrastającej liczby fanów tej branży, a co za tym idzie – wzrastającego zainteresowania tą dziedziną przez największe firmy. Już teraz na każdym prawie kroku widzimy wiele reklam i korporacji promujących wydarzenia e-sportowe. Według szacunkowych danych wartość całego rynku e-sportowego w 2020 roku osiągnęła pułap  1,5 mld USD. To finalnie powinno potwierdzać, że e-sport to obecnie jedna z najlepszych opcji inwestycyjnych, która z pewnością posiada obiecującą przyszłość. Dlaczego by nie stać się więc jej częścią?

Autor: M.Rybczyński

Źródła:

  1. https://blog.targeto.pl/inwestycje/inwestowanie/czym-jest-e-sport/
  2. https://jakoszczedzacpieniadze.pl/tag/zarobki-w-esporcie
  3. https://esportway.pl/dlaczego-warto-inwestowac-w-e-sport-i-ile-mozna-zarobic/
  4. https://polskiesport.pl/e-sport-od-podstaw-kompendium-wiedzy-dla-poczatkujacych/
- Advertisement -

Więcej artykułów

Zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze artykuły