środa, 26 stycznia, 2022

Czym jest karuzela VAT?

Przeczytaj koniecznie

Z pojęciem karuzeli vat wielokrotnie można się spotkać czy to w telewizji, gazetach czy z ust polityków. Co jednak kryje się pod tym enigmatycznym pojęciem? Na czym polega proceder karuzeli VAT-owskich? 

Luka w żyle złota

Podatek VAT w polskim prawodawstwie zwany podatkiem od towarów i usług jest jednym z największych dochodów budżetu państwa. Z tego powodu coraz częściej słyszymy z ust polityków o potrzebie uszczelnienia mechanizmów ściągania tej daniny publicznej. W ostatnich latach udało się nieco zmniejszyć lukę w ściągalności tego podatku. Jednak prognozy na przyszłe lata nie są optymistyczne. Problem nie został wyeliminowany. Nie tylko naszemu rządowi spędza on jednak sen z powiek. Luka w VAT to problem większości krajów europejskich.

Jak działa VAT?

Firma sprzedająca towar lub usługę dolicza do niej podatek VAT, zarówno w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami jaki w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami. Różnica jest taka, że przedsiębiorcy mogą ten podatek odliczyć. VAT może więc przejść przez niezliczoną liczbę firm i być kolejno naliczany i odliczany. W legalnym obrocie każde przedsiębiorstwo dolicza swoją marżę zwiększa się więc ogólna kwota podatku, a różnica między zapłaconym, a odliczonym podatkiem ląduje w budżecie państwa.

Karuzela zaczyna się kręcić

Wyłudzenia podatku pojawiają się kiedy w obrocie towarem jeden z kontrahentów nie zapłaci podatku, pomimo wystawienia faktury z naliczonym VAT-em. Kolejny przedsiębiorca w łańcuszku odliczając sobie podatek, który nigdy nie został zapłacony stanie się częścią karuzeli VAT-owskiej. Jest to jednak bardzo duże uproszczenie. W procederze wyłudzania podatku od towarów i usług uczestniczy zazwyczaj duża liczba podmiotów kontrolowanych przez zorganizowane grupy przestępcze. 

Krzesła karuzeli

Karuzela VAT składa się z szeregu połączonych ze sobą „graczy”. Pierwszym z nich jest spółka wiodąca, która zazwyczaj organizuje całe oszustwo. Wygląda na wiarygodne przedsiębiorstwo prawidłowo prowadzące księgowość i rozliczające się z fiskusem. To ono wprowadza towar
na rynek  dostarczając go do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej i korzystając przy okazji z 0% stawki VAT w obrocie wewnątrzwspólnotowym. Towar otrzymuje, często tylko na papierze, znikający podatnik. Pod tym pojęciem kryje się spółka, która generuje na fakturze VAT, ale nie płaci go do budżetu państwa. Jest to najczęściej firma, która sama nie ma żadnego majątku, a jej jedynym celem jest wystawianie faktur. Gdy spełni zadanie jest likwidowana. Kwoty VAT niezapłacone do budżetu państwa członkowskiego, w którym działają znikający podatnicy staną się zyskiem związku przestępczego. Kolejnym elementem łańcucha jest bufor czyli firma bądź firmy pośredniczące w procederze, aby utrudnić jego wykrycie. Często w tej roli nie zawsze świadomie występują firmy cieszące się nieposzlakowaną opinią na rynku. Ostatnim elementem jest broker. Czyli firma, która odkupuje od bufora/buforów towar i dostarcza go z powrotem do spółki wiodącej korzystając z 0% stawki VAT w obrocie wewnątrzwspólnotowej żąda zwrotu VAT, który de facto nigdy nie został zapłacony.

Jak widać jest to skomplikowana procedura, którą trudno wykryć organom podatkowym. Wdrażanie nowych rozwiązań w celu pomniejszenia luki jest więc jednym z ważniejszych zadań państwa. Również przedsiębiorcy powinni być ostrożni co do kontrahentów z którymi dokonują transakcji. Pomocne może się okazać sprawdzenie wiarygodności przedsiębiorstwa w rejestrze CEIDG lub KRS.

Autorka: Emilia Kędzia

Źródła: https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wyludzenia-vat-na-czym-polega-mechanizm,194,0,2376130.html

https://www.podatki.gov.pl/vat/bezpieczna-transakcja/wyludzenia/

- Advertisement -

Więcej artykułów

Zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze artykuły