Prawo od lat jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków przez absolwentów szkół średnich. Zgodnie z informacją o wynikach rekrutacji na studia na rok akademicki 2020/2021, przygotowaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prawo zajęło 4. miejsce wśród najpopularniejszych kierunków według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów, wyprzedzone jedynie przez informatykę, psychologię i zarządzanie. Warunkiem dostania się na kierunek prawniczy jest oczywiście uzyskanie dostatecznie wysokich wyników z odpowiednich egzaminów maturalnych. Jednak jakie przedmioty wybrać w deklaracji maturalnej, aby zwiększyć swoje szanse na dostanie się na studia prawnicze?

Historia – czy jest konieczna?

Wśród uczniów szkół średnich zainteresowanych wyborem ścieżki kariery prawniczej często pojawia się przekonanie, że dostanie się na wymarzony kierunek wymaga od nich zdania egzaminu maturalnego z historii, co jednak skutecznie zniechęca wiele osób. Nie jest to jednak prawda. Matura rozszerzona z historii faktycznie jest brana pod uwagę na wielu wydziałach ze szczytu rankingów, m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Warszawskim czy Uniwersytecie Wrocławskim. Na szczęście jednak, zazwyczaj jest to tylko jedna z możliwych opcji. Większość uczelni wyższych dopuszcza maturę z historii wymiennie z maturą z innego przedmiotu – najczęściej z matematyki. To sprawia, że również ścisłowcy, absolutnie niewidzący siebie nad grubymi tomami podręczników z historii, mają duże szanse w trakcie rekrutacji. Ale i urodzeni historycy na pewno sobie poradzą, a wiedza zdobyta w trakcie przygotowań do matury przyda im się na początku studiów, w trakcie nauki prawa rzymskiego czy historii państwa i prawa.

Matematyka – czyli czy dobry prawnik to umysł ścisły?

W pracy prawnika zdecydowanie przydaje się umiejętność analitycznego i logicznego myślenia, zauważania ciągów przyczynowo-skutkowych i wyciągania trafnych wniosków. Dostrzegają to także wydziały prawa w całym kraju, wprowadzając do procesu rekrutacji maturę z matematyki. Ścisłowcy na pewno dobrze poradzą sobie na pierwszym roku studiów z nauką logiki, z której zrozumieniem i opanowaniem wielu studentów ma problem. Jeśli więc nie czujesz się na siłach mierzyć się z przedmiotami humanistycznymi na maturze, możesz śmiało wybrać właśnie matematykę na swojej deklaracji maturalnej. Niewątpliwie da Ci to duże szanse na spełnienie marzeń o dostaniu się na studia prawnicze.

Język polski – czyli czy trzeba mieć lekkie pióro, żeby zostać prawnikiem?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: nie trzeba, gdyż jest bardzo dużo możliwych ścieżek zawodowych dla absolwentów prawa i nie wszystkie z nich wymagają umiejętności pięknego pisania. Zdolność formułowania trafnych wniosków i łatwość w wyrażaniu myśli w tekście bardzo się jednak przydaje, szczególnie prawnikom cywilistom, którzy dużą część swojego życia zawodowego spędzają na sporządzaniu pism procesowych. Lekkie pióro przydaje się także w rekrutacji na studia prawnicze, gdyż matura rozszerzona z języka polskiego brana jest pod uwagę przez zdecydowaną większość uczelni wyższych. Warto więc pomyśleć o wyborze tego egzaminu na swojej deklaracji maturalnej, nawet jeśli w liceum nie jest się na profilu humanistycznym. Egzamin maturalny na poziomie rozszerzonym z języka polskiego obejmuje przede wszystkim napisanie pracy pisemnej, więc osobom, które dużo czytają, mają wiedzę na temat literatury i umiejętność poprawnego, ładnego pisania, może udać się przygotować do tego egzaminu samodzielnie. Warto podjąć to wyzwanie, zwłaszcza że wynik egzaminu może okazać się decydujący o przyjęciu na wymarzony kierunek.

A może geografia lub wiedza o społeczeństwie?

Co może być zaskakujące, geografia pojawia się w zasadach rekrutacji na dużą część wydziałów prawa w Polsce. Jeśli więc jesteś w szkole średniej na profilu matematyczno-geograficznym – nic straconego! Wciąż możesz rekrutować się na prawo na wiele polskich uniwersytetów.

Duża część maturzystów, myśląca o rozpoczęciu kariery prawnika, rozważa również zdawanie matury rozszerzonej z wiedzy o społeczeństwie. Niewątpliwie, wiedza z zakresu tego przedmiotu może być niezwykle przydatna na początku studiów – zwłaszcza przy nauce prawa konstytucyjnego, gdzie posiadanie wiadomości o ustroju, przebiegu wyborów czy treści konstytucji może ułatwić nam naukę do egzaminu. Matura z WOS-u jest jednak maturą stosunkowo trudną – od wielu lat średni ogólnopolski wynik z tego egzaminu oscyluje w granicach zaledwie 26-29%. Należy mieć też na uwadze, że w zasadach rekrutacji ten egzamin często brany jest pod uwagę wymiennie z wyżej wspomnianą już geografią czy językiem polskim, z których ogólnokrajowe średnie corocznie są dużo wyższe. Należy więc rozważyć, czy zdecydowanie się na zdawanie rozszerzonego egzaminu właśnie z WOS-u nie jest decyzją zbyt ryzykowną z punktu widzenia przyszłej rekrutacji, a jeśli zdecydujesz się to ryzyko podjąć – solidnie się do tego egzaminu przygotuj.

Języki obce – czyli ważna część rekrutacji na większość kierunków

W ramach rekrutacji na większość kierunków studiów brane są pod uwagę również wyniki matur z języków obcych – kierunek prawniczy nie jest tu wyjątkiem. Warto przyłożyć się do nauki języków, bo wiedza ta przyda nam się nie tylko na maturze (a tym samym przy rekrutacji na studia), ale także w dorosłym życiu i pracy zawodowej – niezależnie od tego, jaką ścieżkę kariery ostatecznie wybierzemy.

Czy mam szansę na przystąpienie do rekrutacji z przedmiotami innymi niż wyżej wymienione?

Oczywiście, że tak! Każda z uczelni ustala własne zasady rekrutacji, dopuszcza do niej inne przedmioty i inaczej przelicza punktację. Jeśli więc planujesz zdawać na egzaminie maturalnym inne przedmioty, niż te wyżej wymienione i najczęściej wybierane – nic straconego. Na stronach internetowych poszczególnych wydziałów prawa i administracji można znaleźć szczegółowe informacje odnośnie zasad rekrutacji na wymarzony kierunek. Znajdziecie tam zarówno zasady dotyczące wyboru matur, jak i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i instrukcję krok po kroku, jak wziąć udział w rekrutacji. Jest to najpewniejsze źródło wiedzy odnośnie aktualnych zasad rekrutacji prowadzonej przez dany uniwersytet i niewątpliwie warto się z nim zapoznać.

Wszystkim przyszłym maturzystom, a zwłaszcza tym rozważającym wybór studiów prawniczych, redakcja Business&Law życzy powodzenia na egzaminie dojrzałości i w późniejszej rekrutacji na Waszą wymarzoną uczelnię. Mamy nadzieję, że uda Wam się z powodzeniem zdać matury i przyszłości zobaczymy się na korytarzach naszych wydziałów.

Autorka: Ewa Graczyk

Zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here