środa, 26 stycznia, 2022

Jak się rozliczać z kryptowalut?

Przeczytaj koniecznie

Ostatnimi czasy kryptowaluty w Polsce jak i na całym świecie cieszą się tak ogromną popularnością, że słyszał o nich prawie każdy. Ten stosunkowo nowy twór stał się dodatkowym, a często i głównym źródłem dochodów sporej liczby osób. W końcu coraz więcej sklepów i innych podmiotów usługowych zaczęło tolerować wartość kryptowalut wprowadzając możliwość płatności nimi za swoje produkty i usługi. W tym momencie pojawił się problem poprawnego odprowadzania podatku od transakcji, w których udział brały właśnie kryptowaluty.

Co zalicza się do przychodu z kryptowalut?

 Na temat kryptowalut były prowadzone liczne dyskusje doktrynalne oraz sądowe. Problemem było tutaj rozpoznanie prawnego przychodu z wirtualnych walut i metoda ich opodatkowania. Finalnie, po wielu rozważaniach, sądy administracyjne uznały, że kryptowaluty są prawem majątkowym. Jeśli więc są one prawem majątkowym, to zgodnie z literą prawa, wszystkie transakcje związane ze sprzedażą bądź zamianą praw majątkowych z innymi posiadaczami podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Definicja przychodu z kryptowalut została umieszczona w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i brzmi następująco (art. 17 ust. 1f): Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną”.  Warto również zapamiętać iż:

– w przypadku wymiany wirtualnej waluty na inną, przychodu się nie rozlicza

– przychód ze sprzedaży kryptowalut rozlicza się bez naliczania różnic kursowych

Charakterystyka podatku

 Skoro kryptowaluty są uznawane jako prawo majątkowe, to w razie obrotu nimi, przypisany do nich jest 19-procentowy podatek liczony od podstawy. Innymi słowy, opodatkowaniu będzie podlegać jedynie wartość dochodu bez kosztów uzyskania przychodu. Podatek od kryptowalut opłacamy jednorazowo w ciągu roku, nie musimy rozliczać każdej transakcji osobno. Jednym z najpopularniejszych sposobów rozliczania się z Urzędem Skarbowym jest wypełnienie PIT-37, to podatek od wirtualnej waluty rozlicza się na dokumencie PIT-38. Kiedy występują różne przychody z transakcji z kryptowalut, koszty te sumujemy i umieszczamy w jednym druku, który następnie składamy w urzędzie skarbowym. Podatnik, który w ciągu roku podatkowego dysponował kryptowalutami oraz powziął decyzję  na ich sprzedaż lub zapłatę nimi za towary, lub usługi, swoje zeznanie podatkowe powinien złożyć najpóźniej do końca kwietnia następnego roku po tym, w którym uzyskał przychód z wirtualnej waluty.

Kiedy należy się rozliczać?

Obowiązek rozliczenia się z handlem kryptowalutami ciąży na każdej osobie, która dokonywała zakupu, sprzedaży, zamiany bądź zakupu dóbr i usług używając wirtualnej waluty. Będzie to dotyczyć również sytuacji, gdy w danym roku dokonywano jedynie zakupu, ze względu na przymus wykazania poniesionych kosztów w zeznaniu podatkowym. Powinność taka występuje niezależnie od lokalizacji i jurysdykcji giełdy, bądź kantoru kryptowalut i dotyczy osób, które posiadają polską rezydencję podatkową. Wartym wspomnienia jest również to, że nie ma możliwości zakupu i rozliczenia przychodu zakupu kryptowalut w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. 

Widzimy więc, że mimo iż dość młode, to istnieją szczegółowe przepisy odnośnie sposobu rozliczania się z kryptowalut. W chwili obecnej nie istnieją żadne przesłanki zwalniające aktywnych posiadaczy wirtualnej waluty z obowiązku rozliczenia się z fiskusem. Ponadto, nie ma też obecnie ustalonej kwoty minimalnej, wolnej od zapłaty podatku od sprzedaży kryptowalut. Jednakże sytuacja na rynku kryptowalutowym rozwija się tak dynamicznie, że w następnych latach z pewnością będziemy  świadkami sporego przyrostu przepisów prawnych w tej dziedzinie.

Autor: Mateusz Rybczyński

Źródła:

1. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350)

2. https://www.biura-rachunkowe.waw.pl/artykul/kryptowaluty-rozliczenie-podatek-jak-rozliczyc-bitcoin-48

3. https://rozliczkryptowaluty.pl/artykuly/jak-rozliczac-kryptowaluty-w-2021-roku/

4. https://bitcoin.pl/o-kryptowalutach-wiesz-wszystko-a-wiesz-jak-rozliczyc-podatek/

- Advertisement -

Więcej artykułów

Zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze artykuły