środa, 26 stycznia, 2022

Praca jako freelancer – dobry biznes, czy bezowocny wysiłek?

Przeczytaj koniecznie

    W ostatnich latach na polskim  rynku pracy możemy zauważyć spory wzrost osób określających się jako freelancerzy. Pierwotnie wydawało się, że nie będzie to zbyt często wybierana forma zatrudnienia, a na pewno będzie mniej popularna od spokojnej i pewnej pracy na etacie. Wokół freelancerów urosło wiele fikcji i bajek, które często do dziś są powtarzane przez dużą część społeczeństwa. Czy freelancer to naprawdę „luzak”, pracujący w godzinach jakie mu odpowiadają, bez nadzoru swojego szefa i jakichkolwiek innych problemów?

Już na wstępie możemy bez wątpliwości odpowiedzieć na to pytanie – nie. Freelancerzy to osoby, które wykonują zlecenia dla swojego zleceniodawcy (wolny strzelec), nie pracując na stałym etacie. Są to z reguły specjaliści w konkretnych dziedzinach, którzy pracują w wybranej przez siebie lokalizacji (która najczęściej jest również ich domem). Mimo to, freelancer to osoba, która musi być bardzo dobrze zorganizowana, przygotowana i zmotywowana do podejmowania takiego typu pracy.

Wolność i swoboda

Jedno jest pewne, jeśli cenisz sobie dużą swobodę pracy, prywatność i brak odgórnych poleceń, praca wolnego strzelca jest dla ciebie strzałem w dziesiątkę. Ty ustalasz swoje godziny pracy, masz pewność, że pracodawca w żaden sposób nie będzie w nie ingerował. Kolejny plusem silnie przemawiającym za podjęciem tego typu zatrudnienia jest możliwość pracy w domu, czy jakimkolwiek innym miejscem na świecie. Wielu osobom spodoba się również to, że nie masz nad sobą żadnego nadzoru. Sam jesteś swoim „panem i władcą”, a podejmowane decyzje zawodowe zależą tylko i wyłącznie od ciebie. Ponadto sam ustalasz sposób swojej pracy, i kolejność wykonywania projektów, którymi się zajmujesz.

Nie ma róży bez kolców

Chociaż na pierwszy rzut oka może, się wydawać, że praca freelancera jest wprost idealna, kryje ona za sobą również wiele przeszkód. Po pierwsze, to wolny strzelec musi zazwyczaj zadbać o to by zlecenia do niego trafiały. Obecnie na rynku pracy jest sporo freelancerów, co podwyższa poziom konkurencji na rynku pracy dla takich osób, a to samo w sobie jest niebagatelnym utrudnieniem pracy. Ponadto freelancer jest najczęściej swoim księgowym (bądź sam zatrudnia księgowego), musi być również swoim marketingowcem i handlowcem, ustalającym szczegóły dokonywanego zlecenia i otrzymania wynagrodzenia za jego wykonanie. Jeśli chodzi o przestrzeganie terminów i pamięć o nich, to również tutaj musi polegać wyłącznie na sobie. W skrócie, jeśli raczej nie jest Ci blisko do typu osobowości „człowieka-orkiestry”, freelancerstwo może cię przerosnąć.

Charakter pracy

Warto się zastanowić jaki typ umowy nadaje się najlepiej dla freelancera. Pierwszą propozycją byłaby oczywiście umowa o dzieło. Jakie ona by miała odniesienie do pracy freelancera? Głównym czynnikiem byłoby to, że umowa o dzieło określa warunki współpracy, czyli szczegółowy opis zlecenia, termin oddania oraz wynagrodzenie. Jest to obopólne zabezpieczenie dla dwóch stron umowy – zlecającego, który chce wykonania zobowiązania jak najszybciej, oraz wykonawcy – któremu umowa zapewnia odbiór wynagrodzenia za wykonaną pracę. Należy tutaj również zaznaczyć, że w przypadku umowy o dzieło to freelancer ponosi całkowitą odpowiedzialność za wykonanie zgodnie z umową dzieła. Jeśli jakkolwiek odstąpi od wskazówek bądź nie wykona dzieła zgodnie z prośbami – zamawiający ma prawo odstąpić od umowy.

Jeśli chodzi o umowę zlecenia przedstawia się to zgoła inaczej. Przy tej umowie zleceniobiorca może powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej. Jest to o tyle problematyczne, gdyż zleceniodawca zawiera umowę z danym wykonawcą na podstawie swojej konkretnej oceny. Z tego powodu wszelkie przeniesienie wykonania zlecenia zleceniobiorca ma obowiązek zgłosić. Kolejnym znaczącym faktem przy tego typu rodzaju umowy, jest to, że przedmiotem umowy zlecenie jest jego wykonanie, nie zaś jego sam efekt. Zleceniodawca może oczywiście w razie potrzeby dochodzić swoich praw, jeśli freelancer w rażąco niewłaściwy sposób wykonał zlecenie. W umowie o dzieło mogą być zawarte bardzo precyzyjne informacje odnośnie wykonania dzieła, podczas gdy umowa zlecenia nie zawiera co do zasady tak szczegółowych informacji wykonania zlecenia.

Ciekawa alternatywa

Trzeba przyznać, że praca freelancera należy do jednych z najciekawszych i najdynamiczniejszych trybów pracy. Niesie ona za sobą wiele zalet, które są bardzo atrakcyjne dla każdego z nas, ale trzeba sobie również zdawać sprawę z przeszkód jakie za sobą pociąga. Freelancerzy to najczęściej ludzie młodzi, którym bardzo zależy na elastyczności i niezależności swojej pracy, ale obecnie widzimy wzrost zainteresowania taką pracą również u starszych ludzi. W 2018 było ich w Polsce około 120 tysięcy, a w 2021 r. ich liczba osiągnęła już pułap 200 tys. Mimo, że płace freelancerów nie opiewają na zawrotne kwoty (ponad 40% zarabia miesięcznie tylko do 1000 zł!), to przy średnim dziennym czasie pracy (około 3h dziennie) jest to bardzo dobry wynik. Nowe czasy przynoszą nam również nowe szanse. Jeśli więc stwierdzisz, że bycie freelancerem to dla ciebie szansa, nie wahaj się z niej skorzystać.

Autor: Mateusz Rybczyński

Źródła:

1. http://dlaszefa.pl/freelancer-na-podstawie-jakiej-umowy-pracuje/

2. https://interviewme.pl/blog/freelancer-jak-zaczac

3. https://poradnikpracownika.pl/-freelancer-czy-to-rodzaj-pracy-dla-ciebie

4. https://mfiles.pl/pl/index.php/Freelancer

- Advertisement -

Więcej artykułów

Zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze artykuły