środa, 26 stycznia, 2022

Przestępczość w dobie koronawirusa

Przeczytaj koniecznie

Od wielu miesięcy znajdujemy się w rzeczywistości, której nieodłącznym elementem jest epidemia COVID – 19. Wpływa ona na każdy obszar naszego życia. Nowe realia dotykają nas wszystkich. Duża część społeczeństwa pracuje zdalnie i rzadziej opuszcza swoje domy. Przestępcy również dostosowali więc swoje działania do panującej obecnie sytuacji.

Spadek przestępczości pospolitej

Duże odstępy w sklepach, pusta komunikacja miejska, praca zdalna, zamknięte restauracje, zaostrzone kontrole granic, wstrzymanie ruchu lotniczego, zamknięte kluby nocne spowodowały spadek przestępczości pospolitej. Kradzieże kieszonkowe, bójki, włamania, przemyt nielegalnych towarów i inne tego typu czyny zabronione nie są już tak często popełniane jak przed pandemią. Przestępcy mają miej sposobności do swoich „standardowych działań”. Zgodnie ze statystykami Komendy Głównej Policji, w marcu 2020r w Polsce doszło do 4 tys. 126 kradzieży. To ponad dwa razy mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy to odnotowano 9 tys. 469 tego rodzaju przestępstw. Spadła też liczba kradzieży rozbójniczych, z 99 do 66, a kradzieży z włamaniem – z 3 tys. 710 do 2 tys. 697.

Nowe pole działania

Spadek przestępczości pospolitej oczywiście cieszy. Niestety przestępcy nie zniknęli, nie przestali działać. W czasie pandemii musieli jednak przenieść swoją działalność na inne pola. Na których niestety radzą sobie doskonale. Mowa tu m.in. o internecie. 

W ostatnich miesiącach cyberprzestępczość zaczęła gwałtownie wzrastać. Pojawiło się mnóstwo aukcji z cudownymi środkami mającymi zwalczyć koronawirusa, których skuteczność jest co najmniej wątpliwa, a cena zawyżona. Również ceny maseczek i żeli antybakteryjnych były sztucznie windowane, a sprzedawcy reklamowali je jako medyczne pomimo nieposiadania stosownych atestów. Wyłudzanie danych za pomocą internetu także stało się dużym problemem. Oszuści mieli niezliczone pomysły. Wysyłali np. fałszywe  SMS-y dotyczące „wsparcia żywieniowego”, jakie w związku z epidemią koronawirusa rzekomo ma przysługiwać każdemu obywatelowi. Rozsyłając SMS-y, zachęcali do odwiedzenia fałszywej strony internetowej Ministerstwa Zdrowia. Jeżeli ktoś ją odwiedził dowiadywał się, że każdy może odebrać przydział towarów żywnościowych – wody, chleba czy mleka. Aby z tego skorzystać, należało potwierdzić dane osobowe poprzez „profil zaufany” za pomocą jednego z banków. Gdyby ktoś się zalogował, to oszuści przejęliby jego dane.

Jak temu przeciwdziałać?

Problem jest poważny i nie należy go ignorować. Pocieszający jest jednak fakt, że został dość szybko zauważony przez organy ścigania. Reakcją na nowe wyzwania jest m.in. zespół prokuratorów do koordynacji walki z przestępczością gospodarczą, w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, który został powołany zarządzeniem Prokuratora Krajowego w dniu 16 marca 2020 r. Jak można przeczytać na stronie Prokuratury Krajowej nowo powołany zespół będzie koordynował prowadzone w prokuraturach postępowania związane z nadużyciami gospodarczymi takimi jak opisane wcześniej oszustwa dotyczące rzeczywistej wartości, jakości i przydatności nabywanych towarów; oszustwa internetowe polegające na wyłudzaniu pieniędzy pod pozorem zagrożenia epidemicznego; sprzedaż, bez uzasadnienia ekonomicznego, po zawyżonych cenach towarów w tym w szczególności artykułów spożywczych, leków, artykułów medycznych, środków dezynfekcyjnych czy też oszustwa polegające na dezinformacji co do działania służb sanitarnych, kontrolnych i ochrony porządku publicznego państwa albo zawieranie niekorzystnych umów poprzez wykorzystanie trudnego położenia  pokrzywdzonych. Zespół będzie analizować informacje o prowadzonych  w prokuraturach postępowaniach w celu oceny charakteru i skali tego rodzaju przestępczości oraz celem ujednolicenia praktyki postępowań i podwyższenia ich skuteczności zespół będzie wyznaczał kierunki postępowań przygotowawczych oraz oceniał zasadność podejmowanych  w nich czynności procesowych oraz kwalifikację prawną i stosowanie środków zapobiegawczych.

Ostatnio pojawiające się sposoby działania przestępców są palącym problemem. Organy ścigania robią jednak wszystko co w ich mocy, aby skutecznie przeciwdziałać i zwalczać ten nowy typ przestępstw gospodarczych. Również podmioty prywatne działają w celu powstrzymania manipulantów. Serwisy służące do zakupów online np. Amazon monitorują wystawiane na aukcjach podejrzane towary i usuwają rzekomo cudowne środki chroniące przed koronawirusem. Banki także na bieżąco ostrzegają o działalności oszustów chcących wyłudzić nasze dane osobowe. Warto więc czytać pojawiające się informacje o takiej działalności i nie klikać w podejrzane linki.

Autorka: Emilia Kędzia

Źródła:

https://fibis.pl/zagadnienia/przestepczosc-zorganizowana-w-dobie-koronawirusa-proba-bilansu/

https://www.rp.pl/Koronawirus-2019-nCoV/200319213-Oszusci-dzieki-pandemii-maja-zniwa.html

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/prokurator-generalny-powolal-zespol-do-spraw-koordynacji-walki-z-przestepczoscia-gospodarcza-w-zwiazku-z-epidemia-koronawirusa/

- Advertisement -

Więcej artykułów

Zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze artykuły