środa, 26 stycznia, 2022

Startup – najwłaściwsza forma prowadzenia biznesu dla młodych?

Przeczytaj koniecznie

Pojęcie startup’u jako nowego modelu biznesowego w dalszym ciągu szczyci się popularnością wśród młodych osób, które chcą założyć swój pierwszy innowacyjny biznes. Dlatego warto przybliżyć tę tematykę naszym czytelnikom wyjaśniając czym startup w rzeczywistości jest oraz jak go zastosować do zrealizowania swojego unikalnego pomysłu, aby ostatecznie przekształcić go w dobrze funkcjonujący biznes.

W poszukiwaniu odpowiedniej definicji trafiłem na podręcznik w ramach organizacji OECD o tytule: „Start-up Latin America 2016, Building an Innovative Future”, który dokonuje analizy rynku oraz zapotrzebowania na tę formę działalności w Ameryce Łacińskiej. Pomijając aspekty geograficzne to przedstawione tam definicje możemy traktować uniwersalnie także na poczet niniejszego artykułu.

Zatem za startup możemy uznać formę biznesową o krótszym niż pięć lat okresie funkcjonowania na rynku, opartej na innowacyjnym koncepcie, pomyśle, wynalazku jednocześnie charakteryzującej się dynamicznym wzrostem w zakresie wysokości obrotów i liczby pracowników. Startup charakteryzuje się również potrzebą szybkiego pozyskiwania finansowania w celu rozwoju swojego pomysłu. Ostatecznie startup przekształci się np.: z jednoosobowej działalności gospodarczej w duży i stabilny podmiot np.: spółkę akcyjną notowaną na GPW.

Jak można zauważyć startup nie oznacza nowej formy spółki handlowej czy ogólnie mówiąc jednostki organizacyjnej (chociaż wchodząca w lipcu prosta spółka akcyjna w pewnym sensie oznacza zwrot ustawodawcy w kierunku takiej formy biznesowej), a sprowadza się do idei prowadzenia biznesu opartego na konkretnym produkcie i innowacji. Jednocześnie startupy opierają swoje działanie na zewnętrznym finansowaniu i są obarczone dużym ryzykiem niezrealizowania swojego produktu oraz usługi. Finansowanie takich podmiotów odbywa się najczęściej z wykorzystaniem środków ich założycieli, indywidualnych inwestorów bądź funduszy inwestycyjnych. Inną możliwością jest także pozyskanie odpowiednich środków poprzez crowdfunding. 

Startupy są prowadzone przez ambitnych, stosunkowo młodych i przedsiębiorczych ludzi, którzy zagospodarowują rynek w zakresie towarów i usług z sektora m.in. IT, fintech, AI etc., co oczywiście nie wyklucza innowacyjnego podejścia do innych sektorów gospodarki jak np.: przemysłu czy budownictwa. Natomiast większość z nas będzie wiązała startup z pewną innowacją technologiczną czy finansową. Warto mieć jednak na uwadze, że startupy sięgają dalej i mają duży potencjał w wielu dziedzinach naszego życia.

Po tej krótkiej teorii o postrzeganiu startupu jako formy prowadzenia biznesu możemy zastanowić się czy jest to odpowiednia forma prowadzenia biznesu dla młodych ludzi.

Odpowiedź na to pytanie nie będzie prosta, a czytelnik sam będzie musiał podjąć decyzję czy taka forma biznesowa jest dla niego właściwa. Warto posłużyć się w tym wypadku przykładem. Możemy założyć, że określona osoba posiada pomysł lub jego zarys na określoną formę działalności (towar czy usługę). W celu rozwinięcia swojego pomysłu będzie musiał sfinansować swój projekt z własnej kieszeni, znaleźć inwestora (np.: anioła biznesu), którego zainteresuje dany pomysł. Można także skorzystać z popularnych dzisiaj inkubatorów przedsiębiorczości. Pozwoli to na wcielenie swojego pomysłu w życie. Można użyć przykładu aplikacji Booksy, służącej do rezerwowania wizyty np.: u fryzjera. Aplikacji zrzeszającej tyle podmiotów nie było wcześniej na rynku. Dzięki pozyskanemu finansowaniu i szybkiemu wzrostowi aplikacja w kilka lat zdobyła popularność na całym świecie. Produkt okazał się więc strzałem w dziesiątkę, a sama inwestycja zwróciła się z zyskiem. Można więc to określić w taki sposób – działający innowacyjny produkt/usługa – pozyskanie finansowania – dynamiczny wzrost i pozyskanie zasobów ludzkich – szybki rozwój siatki klientów/użytkowników prowadzący do sukcesu finansowego. Takiego jak w przypadku aplikacji Booksy. Fraza ‘’go big or go home’’ jest w tym wypadku bardziej niż właściwa.

Widzimy, że za dobry pomysł ludzie są w stanie zapłacić wiele. Jednakże zawsze taki pomysł jest obarczony dużym ryzykiem, co może przekształcić się w duży zysk. Zatem osoba pragnąca założyć startup musi mieć w zanadrzu asa w rękawie mogącego w znaczący sposób zmieniać naszą rzeczywistość i ulepszać nasze życia. Dopiero wówczas można liczyć, że np.: anioł biznesu będzie chciał wziąć udział w takim przedsięwzięciu wykładając określone środki finansowe. Należy pamiętać, że takie sytuacje niestety nie zdarzają się często i wiele startupów upada po roku/dwóch latach swojej działalności. 

Podsumowując powyższe rozwiązania można ująć je w następujący sposób. Wszystko zawsze sprowadzi się do produktu czy usługi, którą młoda osoba próbuje sprzedać. Jeśli jest to pomysł genialny w swojej naturze i jedyny w swoim rodzaju, który przyniesie wielu klientów, wówczas startup będzie dobrym pomysłem na spróbowanie swojego szczęścia na rynku. Nie oznacza to, że biznes ‘’konwencjonalny’’ i rozciągnięty w czasie nie przyniesie w ostateczności zamierzonych skutków finansowych. Duże ryzyko zawsze będzie obarczone dużym zyskiem bądź dużą stratą. Natomiast ryzykowne inwestycje niejako pchają nas do przodu, a wraz z nami pchają postęp technologiczny i rozwój. To pozostaje niezmienne. Decyzja zawsze będzie należała do człowieka, który chce wprowadzić innowacyjne rozwiązania w życie.

Autor: Jakub Steciuk

Źródła:

  1. https://www.oecd.org/innovation/start-up-latin-america-2016-9789264265660-en.htm
  2. https://mycompanypolska.pl/artykul/25-najlepszych-polskich-startupow/2948
- Advertisement -

Więcej artykułów

Zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze artykuły