Zważywszy na fakt, że żyjemy w warunkach globalizacji i coraz większy nacisk kładzie się na samorozwój oraz nabywanie kluczowych umiejętności, warto zastanowić się nad studiowaniem za granicą. Wiele uczelni oferuje programy wymian zagranicznych, które mają na celu poszerzenie kwalifikacji studentów oraz praktyczną naukę języków obcych. 

Erasmus – co to?

Erasmus to unijny program zajmujący się finansowaniem międzynarodowych wymian studenckich. Obecnie program obejmuje aż 27 państw Unii Europejskiej oraz cztery w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

Historia tego programu sięga roku 1987, kiedy Komisja Europejska zdecydowała się uruchomić wymianę. Z kolei nazwa zawdzięczana jest holenderskiemu filozofowi i pedagogowi, który uczył się na wielu uczelniach w Europie. 

Dla kogo jest program?

Program ten został przeznaczony dla studentów oraz pracowników naukowych uczelni po spełnieniu określonych warunków. Warunki dla studentów to m.in. uzyskanie odpowiedniej średniej ocen, potwierdzenie znajomości języka obcego czy odbycie rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście, każda uczelnia stawia inne kryteria, toteż warto wcześniej dowiedzieć się, jakie warunki musimy spełnić. Co więcej, należy pamiętać, że uczelnie oferują tzw. Stypendium Erasmusa, które jest wsparciem dla studenta uczestniczącego w wymianie. 

Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Generalnie, warto poczytać o miejscu, w którym się będzie studiować, samej uczelni i zapoznaniu się z zajęciami, które będziemy odbywać w ramach wymiany. Ponadto, istotnym jest aby sprawdzić koszt życia za granicą czy kwestie zakwaterowania. 

Dlaczego Erasmus zyskuje popularność?

Czynniki są różne i jest ich wiele. Najczęstszym powodem jest przygoda, jaką można przeżyć oraz sprawdzenie swoich umiejętności lingwistycznych. Co więcej, studiowanie za granicą jest świetną okazją do poznania kultury i nowych ludzi. Pomimo początkowych obaw i zwątpień, wiele osób chętnie kontynuuje przygodę i ponownie udaje się na wymianę. 

Specyfika zajęć na innych uczelniach

Nie ma określonych standardów na uczelniach, co do zajęć i sposobu zaliczeń przedmiotów. Zależy to od kraju i uczelni, na której się studiuje. Przykładowo, we Włoszech wszystkie egzaminy są ustne, zaś w Hiszpanii zajęcia odbywają się podobnie jak w Polsce z tą różnicą, że większy nacisk kładzie się na praktykę. Co ciekawe, na niektórych uczelniach nie ma podziału na wykłady i ćwiczenia. 

Co zyskujemy dzięki programowi? 

Udział w programie Erasmus to świetna zabawa i niezapomniana podróż. Z perspektywy akademickiej, jest to okazja aby nabyć cenne doświadczenie, a także nauczyć się współpracy o międzynarodowym charakterze. 

Inne programy wymiany

Pomimo faktu, że Erasmus należy do jednych z najbardziej popularnych to istnieją jeszcze inne programy wymiany, o których warto wspomnieć. Jednym z nich jest program CEEPUS – Środkowoeuropejski Program Wymiany Uniwersyteckiej, który polega na wspieraniu wymiany studentów w zakresie kształcenia oraz doskonalenia zawodowego. Program oferuje zarówno krótko- jak i długoterminowe wyjazdy dla studentów. 

Osoby, które rozważają studiowanie poza Unią Europejską powinny zainteresować się programem Fulbright’a,  oferujący wymianę międzynarodową pomiędzy USA, a innymi państwami. Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta zajmuje się administrowaniem i koordynowaniem programu między uczelniami polskimi i amerykańskimi.  Jeśli nie wszyscy są przekonani  do studiowania poza ojczystym krajem, to równie doskonałą opcją może być program MOST, który polega na wymianie studentów między uczelniami w Polsce. W programie bierze udział 20 uczelni w kraju. 

Autorka: Joanna Osowska

Zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here