środa, 26 stycznia, 2022

To the Moon – Historia Gamestopu. Czyli jak internauci wybili wartość akcji spółki pod księżyc

Przeczytaj koniecznie

Na przełomie stycznia i lutego anglojęzyczne social media żyły historią Gamestopu, firmy która wedle wielu jeszcze niedawno miała zaraz zapaść się pod ziemię by w pewnym momencie całego zamieszenia osiągnąć wartość sięgającą 28 miliardów dolarów. Kto za tym stoi? Jak do tego doszło? No i najważniejsze, co z tym wszystkim wspólnego miał banita z lasów Sherwood a mianowicie Robin Hood? Temu przyjrzymy się w tym artykule.

Reddit

 Czym właściwie jest Reddit? Jest to strona internetowa o charakterze forum. Można na niej zakładać tematy, w które potem mogą angażować się użytkownicy. Gdyby można było skondensować internet do jednej strony internetowej, ujmując zarówno dywersyfikację zagadnień, które można w nim znaleźć jak różnych użytkowników spędzającym w nim czas, to taką stroną byłby właśnie reddit. Na ten moment można liczyć, że znajdzie się w nim temat dotyczący niemalże wszystkiego.

31 stycznia 2012 Jaime Rogozinski na stronie reddit.com zakłada temat WallStreetBets. Temat miał być stanowić platformę dla użytkowników do dyskusji na tematy związane z rynkiem finansowym.

Wszystko ma swój początek

Początkiem dla całej sytuacji stała się opinia jednego użytkownika piszącego pod nickiem DeepF#@kingValue w wyżej wskazanym temacie. Opinia dotyczyła GameStop Corp. Gamestop chylił się ku niechybnemu upadkowi, przynajmniej wedle ogólnej świadomości. Keith Gills (bo to właśnie on stoi za wyżej wspomnianym nickiem) zaczął analizować sytuację firmy Gamestop za czym poszło kwestionowanie obecnej narracji na temat sytuacji tej spółki. Gills doszedł do konkluzji, że Gamestop jest w rzeczywistości niedoszacowany i wraz z odpowiednim kierownictwem powinien wydostać się z tarapatów, mając w przyszłości szanse na wzrost wartości. Był on na tyle pewny swojego zdania, że zdecydował się wcześnie zainwestować w grudniu ponad 50 tysięcy dolarów w akcje firmy. 

W tym samym okresie zauważono również, że większość akcji Gamestopu była trzymane  jako akcje o krótkiej pozycji, było to prawdziwe dla 84% akcji tej firmy. Fundusze hedgingowe zakładały stały spadek akcji przyjmując krótką pozycję, zarabiając w ten sposób miliony dolarów na spadkach akcji. Część użytkowników WallStreetBets dopatrywała się tutaj zmowy światka finansowego chcącego zarobić co się da na upadającej firmie. 

Wybór broni

 Short Squeeze. Idea była prosta, możliwe wywindować cenę akcji poprzez stworzenie zwiększonego popytu na nie. Miało to spowodować porzucenie krótkiej pozycji przez fundusze. Fundusze również wykupowały by same te akcje by ograniczyć swoje własne straty, w ten sposób same podbijały by cenę jak i popyt co było oczywiście na rękę planującym całe przedsięwzięcie redditorom.

Gotów, cel, pal

Sygnał do ataku nadszedł w styczniu wraz z nominacją 3 nowych członków zarządu Gamestopu. Pozytywna ocena kwalifikacji tych osób była świetnym momentem dla armii forumowiczów do rozpoczęcia działań.  Użytkownicy reddita zaczynają swój pierwszy atak, dwa dni później akcje Gamestopu rosną o ponad 90%, 22 stycznia akcje ponownie rosną o 70%. Szach.

Twój ruch Wall Street

Fundusze hedgingowe w znakomitej większości nie podjęły żadnych faktycznych działań i nie zmieniły swojego zdania, dalej uważały, że spadek wartości akcji jest nieunikniony. Duża część z nich swoje niezadowolenie z nowego stanu rzeczy przeniosła na platformy społecznościowe jak np. Twitter, potępiając akcje Gamestopu. Redditorom szczególnie nie spodobała powtarzającą się narracja jakoby obecna sytuacja było po prostu smutnym wynikiem opłakanego stanu społeczeństwa inwestorów, nazywanych do tego często pobłażliwie wściekłą masą. 

Sun Tzu w sztuce wojny pisał, że trzeba atakować wroga tam, gdzie nie jest przygotowany do obrony; pojawiać się tam, gdzie mu na myśl nie przyjdzie. Ewidentnie z tymi słowami nie byli zapoznani przedstawiciele funduszy, którzy z armią internautów zaczęli walczyć w internecie. W efekcie tego armia znacznie się rozrosła, ze względu na to, że akcje w rzeczywistości udało się znacznie zawyżyć coraz więcej osób było nie tylko zainteresowanych ideą całego przedsięwzięcia a ekonomicznym zyskiem.

Krajobraz po bitwie

Akcje Gamestopu wzrosły o ponad 400%, 28 stycznia udało się nawet przebić granicę 500 dolarów za akcje. Wspomniany na początku artykułu Keith Gills inwestując 53 tysiące wyszedł z 48 milionami dolarów. Jaydyn Carr, 10 latek z San Antonio zamienił swoją 60 dolarową inwestycję w 3200 dolarów. Podobnych historii jak ta Jaydyna było mnóstwo.

Sama akcja stała się głośnym wydarzeniem, w które pod koniec angażowali się wszyscy, nawet Ci którzy nie inwestowali. Okazało się, że dla wielu ludzi znudzonych pandemicznym zamknięciem walka redditorów z funduszami hedgingowymi stała się wartym śledzenia powiewem świeżego powietrza. Mat.

No ale co z tym Robin Hoodem?

Jedna rzecz wymaga jeszcze wyjaśnienia, w jaki sposób część ludzi niemająca żadnego pojęcia o rynku finansowym mogła nagle zacząć inwestować w jego instrumenty? O ile inicjatorów całego short squeezu można posądzać o wiedzę w zakresie tego jak faktycznie można kupić np. akcje to ciężko takiej wiedzy oczekiwać po wyżej wspomnianym 10 latku.

Tutaj właśnie wkracza Robinhood czyli amerykański broker, który poprzez aplikację na telefon oferował handel bez prowizji na giełdach w USA dla inwestorów detalicznych. 

Niestety broker zbrukał imię swojego patrona. Fala krytyki wylała się gdy Roobinhood zdecydował się na zablokowanie możliwości kupna akcji Gamestopu w swojej aplikacji oraz ograniczenia sprzedaży innych, które również były targetowane przed redditorów (AMC czy BlackBerry). Dla firmy, która reklamowała się mottem „Let the people trade” był to wizerunkowy strzał w kolano. Szczególne znaczenie ma tutaj fakt, że Robinhood z innego powodu znalazł się już jakiś czas temu w gorącej wodzie. Do wiadomości publicznej wyciekły informacje dotyczące tego, że broker sprzedaje informacje o ruchach użytkowników funduszom hedgingowym. Na sprzedaży danych zarobili ponad 700 milionów dolarów. Internauty byli w tym momencie już pozbawieni złudzeń, Robinhood jest częścią systemu, z którym walczyli.

Firma oczywiście nie przyznaje się do stawianych jej zarzutów. Oficjalnie stanowisko, przedstawione chociażby przez CEO Vlada Teneva w rozmowie z atakującym go Elonem Muskiem wskazywało, że jedynym powodem dla wstrzymania możliwości kupna akcji gamestopu był wzmożony ruch na stronie. Natężenie ruchu było tak silne, że miało paraliżować aplikację, która nie była gotowa na takie przeciążenie.

Internet ukarał chciwość

Redditorom udało się zadać spore straty funduszom takim jak np. Melvin Capital, który o mało co nie zbankrutował (ratunkiem okazała się pomoc od innych firm). Pomimo zdecydowanie udanego ataku, nie należy jednak pochopnie wyciągać wniosków co do możliwości podjęcia takich samych działań wobec każdej ceny akcji każdej firmy. Na uwadze należy mieć to, że jednym z elementów, który umożliwił tak dużej liczbie ludzi dołączenie do podbijania wartości Gamestopu jest fakt, że ze względu na początkowo niską wartość akcji było to finansowo możliwe dla niemalże każdego. 

Kolejnym z elementów, o którym na końcu warto wspomnieć jest chciwość funduszy. Mogły one przy pierwszych wzrostach porzucić swoje pozycje i zaakceptować poniesione straty. Zamiast tego, same poprzez kupowanie akcji podbijały wartość i popyt na nie. Przy jednoczesnym nieporzucaniu własnych pozycji wpadły w dołek, z którego nie mogły się wygrzebać.

Rynek finansowy (jak i wiele ‘’tradycyjnych’’ instytucji) musi pogodzić się z prawdą, moc jednostek połączonych internetowym łączem nie jest już czymś co można traktować z pobłażaniem. Są sytuacje, w których mogą stanowić one siłę, która posiada w dzisiejszych czasach narzędzia by zadać dobrze wybranemu oponentowi niebagatelne straty.

Autor: Michał Sadowski.

Źródła:

Czym jest pozycja krótka (Short)? Wyjaśnienie | Rankingi 2021 (gpwinfostrefa.pl)

RobinHood, GameStop i Wallstreetbets – dlaczego brokerzy blokują handel akcjami – Bankier.pl

The Gamestop and Reddit Saga Explained – Here’s What You Need to Know! (tradebrains.in)

- Advertisement -

Więcej artykułów

Zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze artykuły