piątek, 22 października, 2021

Wpływ Polskiego Ładu na leasing

Przeczytaj koniecznie

Planowo przychód ze sprzedaży samochodu po wycofaniu z działalności gospodarczej nie będzie podlegał opodatkowaniu dopiero po 6 latach od dnia nabycia pojazdu. W stanie prawnym, który ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., znacząco ma zostać wydłużony okres, przez który przedsiębiorca nie będzie mógł sprzedać bez podatku nabytego w ten sposób samochodu. Następstwem będzie nieopłacalność prywatnego wykupu poleasingowego. 

Samochody poleasingowe, które stanowią istotną część dostępnych na rynku pojazdów, zapewne zdrożeją, a w dłuższej perspektywie – będą rzadziej oferowane. To z kolei może wpłynąć na wzrost cen wszystkich samochodów używanych. Samochody elektryczne najprawdopodobniej będą miały jednego właściciela – ze względu na trwałość baterii w tego typu pojazdach (wynoszącą około 10 lat), nabycie takiego samochodu po tym okresie użytkowania będzie nieopłacalne ze względu na konieczność wymiany ogniw, która wielokrotnie przekroczy wartość samochodu. 

Dodatkowym mankamentem niejasności w przepisach przejściowych – nie wiadomo, czy będą one miały zastosowanie również w przypadku umów leasingu zawartych przed planowanym wejściem w życie nowelizacji. Z przepisów przejściowych wynika, że tak może być, ale rodzi to zastrzeżenia z punktu widzenia zasady zaufania obywatela do stanowionego prawa.

Tradycyjny leasing może być dla wielu podmiotów mniej atrakcyjny, ze względu na nieopłacalność prywatnego wykupu poleasingowego. W skutek zmian wzrosnąć może natomiast popularność produktów takich jak najem długoterminowy czy tzw. leasing z wysokim wykupem, gdyż ich założeniem jest brak wykupu samochodu przez użytkownika po upływie okresu, na który została zawarta umowa leasingu.

Autor: Mateusz Masłowski

Źródła:

https://www.prawo.pl/podatki/sprzedaz-samochodow-poleasingowych-a-podatekdochodowy-w,510257.html

https://pik-ksiegowosc.pl/wynajem-dlugoterminowy-czy-leasing-samochodu/ 

- Advertisement -

Więcej artykułów

Zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze artykuły