środa, 26 stycznia, 2022

Zmarł książę Filip, kim był mąż królowej Elżbiety II?

Przeczytaj koniecznie

„Śmierć nie jest złem, a jedynie prawem obowiązującym cały rodzaj ludzki”. Słowa wypowiedziane przez znanego stoika idealnie oddają wydarzenie, które miało miejsce w piątek 9 kwietnia 2021 r. Tego ranka zmarł w zamku Windsor Filip, książę Edynburga, małżonek królowej Elżbiety II. 

W obecnych czasach, kiedy cały świat skupiony jest na walce z koronawirusem, dowiadujemy się, że rankiem 9 kwietnia 2021 r. odchodzi Jego Jego Królewska Wysokość książę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, książę Edynburga, hrabia Merioneth, baron Greenwich, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II. Wiadomość ta wywołała szok nie tylko w Wielkiej Brytanii, wstrząśnięty jest cały świat. 

Kim był Filip?

Wszyscy znamy go jako księcia Edynburga, członka rodziny królewskiej. Niemniej ten urodzony 10 czerwca 1921 r. mężczyzna pochodził z duńskiego rodu królewskiego Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, a jego rodzina została wygnana, gdy Filip był jeszcze dzieckiem. Skończywszy 18 lat, mężczyzna wstąpił do najstarszej zorganizowanej siły zbrojnej Zjednoczonego Królestwa – Royal Navy. Niedługo potem – w lipcu 1939 r. – rozpoczął korespondencję z księżniczką Elżbietą, córką króla Jerzego IV. 

Był najlepszym kadetem na kursie Royal Naval College w Dartmouth. W roku 1940 uzyskał tytuł aspiranta, a następnie wyruszył w czteromiesięczną służbę na pokładzie HMS „Ramillies”, gdzie chronił konwoje z Australijskiego Centrum Ekspedycyjnego na Oceanie Indyjskim. Tego samego roku odbył szereg służb, m. in. u wybrzeżach dzisiejszej Sri Lanki. Po inwazji Włoch na Grecję w październiku 1940 r. został odznaczony greckim Krzyżem Wojennym. Rok później został awansowany na podporucznika marynarki, a jesienią 1942 r., w wieku zaledwie 21 lat, objął stanowisko pierwszego oficera HMS „Wallace” jako jeden z najmłodszych oficerów w Royal Navy. Po zakończeniu II Wojny Światowej książę Filip wrócił do Wielkiej Brytanii, gdzie odbywał służbę jako instruktor w Szkole Oficerskiej w Corsham. 

Małżonek Elżbiety II

Zanim książę Filip i królowa Elżbieta pobrali się, minęło kilka lat. Pierwotnie rodzice Elżbiety II przybyli z oficjalną wizytą do Dartmouth w 1939 r. Jednakże spotkanie nie doszło do skutku ze względu na panującą wówczas epidemię świnki. Następnie przyszli małżonkowie borykali się z innymi problemami. Z początku związek Elżbiety II z Filipem nie przypadł do gustu parze królewskiej, pomimo szczerego uczucia jakie łączyło parę.

Niespełna 8 lat później, zrzekłszy się wszystkich tytułów duńskich, po przyjęciu brytyjskiego obywatelstwa oraz konwersji z prawosławia na anglikanizm w dniu 10 czerwca 1947 r. oficjalnie podano do wiadomości zaręczyny królewskiej pary. 20 listopada tego samego roku w opactwie westminsterskim Filip i “Lilibet” wzięli ślub. Kolejnego roku przyszedł na świat pierwszy owoc ich miłości – książę Karol. 

Problemy zdrowotne i śmierć

Książę Filip przez następne lata uczestniczył i pomagał w obowiązkach królowej Elżbiecie II. Sam książę nie został koronowany, ale złożył małżonce przysięgę, że „jest jej lennym sługą życia i zdrowia”. 

W roku 2008 został przyjęty do szpitala Króla Edwarda VIII na obserwację klatki piersiowej. Rok później gazety podały do wiadomości, że książę cierpi na raka prostaty. Sam Filip zaprzeczył podanym informacjom. W kolejnych latach cierpiał na ostre zapalenie pęcherza moczowego oraz stwierdzono nieprawidłowości jamy brzusznej. W 2018 r. przeszedł operację stawu biodrowego, a od 2021 r. kontynuował leczenie stwierdzonej wcześniej choroby serca. 

9 kwietnia br. Pałac Buckingham podał do wiadomości, że książę Filip nie żyje. Skorzystał ze “swojego prawa” i odszedł spokojnie. Książę nie życzył sobie wielkiej uroczystości pogrzebowej. Jako weteran marynarki wojennej życzył sobie pogrzebu w obrzędzie wojskowym. Skromna ceremonia odbędzie się po 8 dniach od śmierci Filipa. 

Teraz wdrożona została operacja Forth Bridge, czyli procedura ustanowiona na wypadek śmierci małżonka Elżbiety II. Podczas ogłaszania o śmierci członka rodziny królewskiej dziennikarze muszą nosić czarny krawat. Flagi zostaną opuszczone do połowy masztu, a członkowie parlamentu są zobligowani do noszenia czarnych opasek. W tym czasie nie jest możliwe przegłosowanie jakichkolwiek ustaw.

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii przez następne kilka dni pogrąży się w żałobie. 

Autorka: Joanna Osowska

Źródła:

Królowa Elżbieta II była przy śmierci swojego męża księcia Filipa

  • https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-04-10/krolowa-elzbieta-ii-byla-przy-smierci-meza/

Filip (książę Edynburga) 

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Filip_(ksi%C4%85%C5%BC%C4%99_Edynburga)

Co wydarzy się po śmierci księcia Filipa?

  • https://www.vogue.pl/a/operacja-forth-bridge-po-smierci-ksiecia-filipa
- Advertisement -

Więcej artykułów

Zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze artykuły